• email@website.com
  • امروز : دوشنبه 28 خرداد 1403
Advertise here
رایمر ریورس: آغازگر سنتز DNA در جهت مخالف
157 بازدید
(کل 0 توسط 0 نفر)

رایمر ریورس: آغازگر سنتز DNA در جهت مخالف

پرایمر ریورس(پایین یا آنتی سنس) (reverse primer) یک رشته کوتاه از DNA مصنوعی است که برای شروع واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) استفاده می شود. این پرایمر به انتهای 3' رشته DNA هدف متصل می شود و به آنزیم DNA پلیمراز اجازه می دهد تا سنتز رشته DNA جدید را در جهت مخالف شروع کند. 

پرایمرهای ریورس معمولاً 18 تا 30 نوکلئوتید طول دارند و دارای یک دنباله مکمل از رشته DNA هدف هستند. این دنباله مکمل به DNA پلیمراز اجازه می دهد تا به رشته DNA هدف متصل شود و سنتز رشته DNA جدید را شروع کند.

پرایمرهای ریورس معمولاً با استفاده از نرم افزاری به نام برنامه طراحی پرایمر طراحی می شوند. این برنامه ها از اطلاعات مربوط به توالی DNA هدف برای طراحی پرایمرهای مناسب استفاده می کنند.

پرایمرهای ریورس در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند، از جمله:

  • توالی یابی DNA: پرایمرهای ریورس برای شروع سنتز رشته DNA جدید در طول توالی یابی DNA استفاده می شوند.
  • تشخیص ژنتیکی: پرایمرهای ریورس برای تشخیص وجود ژن ها یا DNA خاص در نمونه های زیستی استفاده می شوند.
  • تکنولوژی CRISPR/Cas9: پرایمرهای ریورس برای هدایت آنزیم CRISPR/Cas9 به مکان خاصی در DNA استفاده می شوند.

پرایمرهای ریورس ابزارهای ارزشمندی هستند که در طیف گسترده ای از زمینه ها کاربرد دارند. آنها به ما کمک می کنند تا در مورد ژنوم انسان و سایر موجودات زنده بیشتر بیاموزیم و فناوری های جدیدی را برای تشخیص و درمان بیماری ها توسعه دهیم.

تفاوت های پرایمرهای فَروارد و ریورس

پرایمرهای فَروارد و ریورس تنها در جهتی که به دنبال آن می روند با یکدیگر متفاوت هستند. پرایمرهای فَروارد به انتهای 5' رشته DNA هدف متصل می شوند و پرایمرهای ریورس به انتهای 3' رشته DNA هدف متصل می شوند.

همچنین، پرایمرهای فَروارد معمولاً برای شروع واکنش زنجیره ای پلیمراز استفاده می شوند، در حالی که پرایمرهای ریورس معمولاً برای پایان دادن به واکنش زنجیره ای پلیمراز استفاده می شوند.

در نهایت، پرایمرهای فَروارد و ریورس معمولاً با استفاده از همان نرم افزارهای طراحی پرایمر طراحی می شوند. با این حال، در برخی موارد ممکن است لازم باشد که تنظیمات نرم افزار برای طراحی پرایمرهای ریورس متفاوت باشد.

احسان

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش

سبد خرید