• email@website.com
  • امروز : پنجشنبه 10 خرداد 1403
Advertise here
دانلود نرم افزار مشاهده، ویرایش و آنالیز توالی های ChromasPro v2.1.3 - DNA
655 بازدید
(کل 0 توسط 0 نفر)

دانلود نرم افزار مشاهده، ویرایش و آنالیز توالی های ChromasPro v2.1.3 - DNA

سلام خدمت همراهان ژنیک. امروز با یه نرم افزار دیگه در حوزه بیوانفورماتیک در خدمتتون هستم به نام ChromasPro (کروماز) که به شخصه هنوز استفاده ای ازش نکردم ولی خب سعی می کنم در آینده باهاش کار کنم و در صورت لزوم براش یه پست آموزشی هم قرار بدم(هنوز آموزش هیچ نرم افزاری رو نزاشتم😂 ). خب نرم افزار مشخصه کارش چیه آنالیز توالی، بهتون مقدار بازهای آلی رو فک کنم بده با همپوشانی و جایگاه های آنزیم های برشی رو میده که البته تعدادی از این موارد رو میشه تو نرم افزارهای مثل SnapGene و Gene runner دید و چیز جدید و خاصی نیست. دوست دارم مطالب بیشتری بزارم و واقعا نرم افزارها رو کم کم آموزش بدم اما متاسفانه یکم گرفتارم ولی سعی میکنم از مهم ترینا مثل Oligo شروع کنم. در ادامه ببینیم سایت های مختلف چه نکاتی رو راجب این برنامه گفته اند.

کرومازپرو

سلام به همه دوستان علاقه مند به بیوانفورماتیک و ژنتیک. در این پست قصد دارم با شما درباره یکی از نرم افزارهای کاربردی و مفید در زمینه آنالیز توالی های DNA صحبت کنم. نرم افزاری که منظورم هست ChromasPro است. این نرم افزار را می توانید از سایت رسمی آن به آدرس https://technelysium.com.au/wp/chromaspro/ دانلود کنید. این نرم افزار با سیستم عامل های ویندوز XP, Vista, 7, 8 و 10 سازگار است و حجم آن تنها 4.8 مگابایت می باشد.

ChromasPro چیست؟

ChromasPro یک نرم افزار بیوانفورماتیکی است که به شما اجازه می دهد تا توالی های DNA را از فایل های مختلف و برنامه های مختلف وارد کنید، ویرایش کنید، آنالیز کنید و مدیریت کنید. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار ترتیب دقیق نوکلئوتید ها را در یک مولکول DNA بدست آورید و توالی های صحیح را شناسایی کنید. همچنین می توانید توالی های خود را با پایگاه های داده NCBI مقایسه کنید و ORF ها، آنزیم های برشی، کروماتوگرام ها و ترجمه پروتئین را ببینید.

ChromasPro چه قابلیت هایی دارد؟

ChromasPro دارای قابلیت های زیر می باشد:

- وارد کردن توالی ها از فرمت های مختلف مانند Applied Biosystems, Staden Chromatogram (SCF), MegaBace (.esd), 454 SFF, FASTA, FASTQ, EMBL, GenBank, SwissProt, GenPept, GCG RSF و متن خام (plain text).
- ویرایش توالی ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند حذف داده های با کیفیت پایین، جستجو و جایگزینی، برش، الحاق، تغییر رنگ، تغییر سطح زوم و ...
- آنالیز توالی ها با استفاده از عملکردهای مختلف مانند تشخیص همپوشانی ها، نشان دادن نقاط دارای ابهام، جستجوی ORF، نشان دادن آنزیم های برشی، ترجمه پروتئین، جستجو (nucleotide و protein BLAST) در پایگاه های داده NCBI، همردیف سازی چندگانه و ...

ChromasPro یک دستیار کامپیوتری در زمینه ژنتیک است و برای افرادی که بایستی پروژه های تعیین توالی DNA متعددی را مشاهده، ویرایش، آنالیز و مدیریت کنند، بسیار کاربردی خواهد بود. می توان از این نرم افزار برای وارد کردن جزئیات توالی از چندین برنامه و انواع فایل های توالی ژنتیکی استفاده نمود. تعیین توالی DNA به زیست شناسان و دیگر متخصصان امکانی را می دهد تا ترتیب دقیق نوکلئوتید ها را در یک مولکول DNA پیدا کنند و این فرایند می تواند با استفاده از روش ها و برنامه های کاربردی که هدف اصلی شان افزایش دقت تخمین ها است به پایان رسد. هدف اصلی این برنامه فراهم نمودن ابزاهای موردنیاز برای آنالیز و ویرایش دیتا های ژنتیکی جهت بررسی دقیق تر، تشخیص هم پوشانی ها برای رفع ابهامات و کشف توالی های صحیح است. ChromasPro امکان واردکردن داده و ذخیره ی فایل نهایی در قالب فرمت های Applied Biosystems, Staden Chromatogram (SCF), MegaBace (.esd), 454 SFF, FASTA, FASTQ, EMBL, GenBank, SwissProt, GenPept, GCG RSF و متن خام (plain text) را دارا می باشد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار ChromasPro:
- تشخیص همپوشانی ها و نمایش خودکار نقاط دارای ابهام برای ویرایش
- استفاده از داده های با کیفیت برای حذف داده های دارای کیفیت پایین و بهبود توالی های تشخیص داده شده
- مشاهده فایل های ژنوتیپ Genescan
- جستجوی ORF
- چاپ کروماتوگرام ها
- جستجو (nucleotide و protein BLAST) در پایگاه های داده NCBI
- ایجاد کروماتوگرام ها و توالی مکمل یا معکوس
- ترجمه توالی
- همردیفی چندگانه
- امکان کپی کروماتوگرام ها برای قرار دادن در اسناد دیگر
- و ...

ChromasPro Screenshot 1 ChromasPro Screenshot 2 ChromasPro Screenshot 3 ChromasPro Screenshot 4

ارسال دیدگاه

کد امنیتی رفرش

سبد خرید